Dijital Kredi Rehberi
Ziraat Bankası Sim Kart Blokesi Kaldırma (4,5 G Değişimi) | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Banka > T.C Kimlik No İle Banka ve ATM’den Para Çekilir Mi?

T.C Kimlik No İle Banka ve ATM’den Para Çekilir Mi?

T.C Kimlik No İle Banka

TC kimlik ile bankalardan para çekilip çekilmeyece merak edilen konuların başında. TC kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı yanımızda olmadığı durumlarda, ATM ya da şubelerden TC kimlik numarası ile para çekmek mümkün mü? Aslında bu sorunun çok basit bir yanıtı var. Eğer banka şubesinden para çekmek istiyorsanız, banka çalışanı sizlere mutlaka kimlik soracaktır. Ancak para çekme işlemini atm’den yapmak istiyorsanız, sadece tc kimlik numaranızı tuşlayarak para çekebilirsiniz. Bu durumda da hesap numarası, müşteri numarası veya iban no gibi bilgileri bilmeniz gerekebilir. Bunun için de banka çalışanından ya da çağrı merkezinden destek alabilirsiniz.

Asıl Kimlik Olmadan TC Kimlik No İle Bankadan Para Çekilir Mi?

Asıl kimlik yani kimliğiniz yanınızda olmadan bankalardan para çekmek elbette mümkündür. Zaten ATM’den para çekerken kimlik değil, bankaya ait hesap kartı ya da kredi kartının yanımızda olması gerekiyor. Ancak öyle durumlar oluyor ki, kartı evde unutabiliyor ve mağdur olabiliyoruz. Kimliğimizin de yanımızda olmadığı bir durum hayal edelim ve TC kimlik numarası ile ATM’ler kullanılarak nasıl para çekebileceğinizi anlatalım. Bu para sadece ATM’lerden çekilebiliyor çünkü şubeler her işlem için sizden kimlik ibraz etmenizi istiyor.

Yani bir banka şubesine giderek TC kimlik numarasını verip para çekemezsiniz. Bu durumda TC kimlik numarasını öğrenmiş olan birisi de TC numaranızı şubeye vererek hesabınızdaki tüm parayı çekebilirdi, değil mi? Bu sebeple kimlik olmalı ve şube çalışanı fotoğraf üzerinden görerek doğrulama yapmalıdır. Aksi halde para ödemesi yapılmaz.

Şimdi diyeceksiniz ki, o zaman TC kimlik numarasını bilen bir kişi ATM’den de paramızı çekebilir. Hayır, böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü ATM’den dijital işlem yaparken, ATM bu işlemi doğrulamak için telefonunuza bir SMS gönderecektir. Yapılan kartsız işlemler sadece TC kimlik numarası onayı değil, bankaya kayıtlı olan cep telefonuna gönderilecek olan güvenlik SMS’i ile yapılır. Bu sebeple cep telefonuna gelen şifre girilmediği sürece kesinlikle para çekimi yapılamaz.

T.C Kimlik Numarası İle Banka Şubelerinden Para Çekme

Sadece TC kimlik numarası kullanarak bankalardan para çekmek mümkün değildir. Bir bankanın şubesinden para çekmek istiyorsanız kimliğiniz mutlaka yanınızda olmalıdır. Cep telefonunuzun yanınızda olduğu durumlarda ATM’leri kullanarak hesabınıza para yatırabilir ve çekebilirsiniz. Yeni geliştirilen bankacılık sistemlerine göre cep telefonunuz ile QR kod okutarak para yatırma ve çekme işlemleri yapabiliyorsunuz. Bunun için internet bankacılığı şifrenizin olması yeterli.

Telefon Numarasına Gönderilen Parayı T.C Kimlik Numarası İle Çekme

Bankaların sunmuş olduğu en iyi sistemlerden birisi de cebe para havale yöntemi yani CepBank. Eğer tarafınıza başka bir kişiden CepBank kullanılarak para gönderildiyse, bunu TC kimlik numarası ve şifre kullanarak rahatlıkla ATM’den çekebilirsiniz. Şimdilik 1.000 TL ve 1.500 TL’ye kadar hizmet veren bir yöntem olsa bile, banka hesabına ihtiyaç duymadan para çekebileceğiniz harika bir yöntem. Yani açıklamak gerekirse, banka hesabı olan bir kişi, internet ya da mobil bankacılık kullanarak banka hesabı olmayan bir kişinin TC kimlik numarasına ya da cep telefonu numarasına para gönderebilir. Daha sonra para gönderilen kişi de ATM’den tc kimlik numarası ve SMS ile iletilen referans kodu (Parola) ile parayı ücretsiz olarak çekebilir.

Tarafınıza gelen parayı ATM’den çekmek için alttaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Para hangi bankadan gönderildiyse, SMS hangi bankadan geldiyse o banka ATM’sine gidilir,
  • Kartsız işlemler ya da Giriş tuşuna basılır, (kartsız işlemler dokunmatik ekrandan tıklanır)
  • CepBank ya da Cebe Havale yazısına tıklanır,
  • Burada TC kimlik numarası, cep telefonu numarası, gelen para miktarı ve SMS ile gelen şifre yazılır,
  • Şifre onaylandıktan sonra ATM parayı verecektir.
  • Tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru girildiğinden emin olun, aksi halde ATM parayı vermeyecektir.

ATM Kartı Olmadan T.C No İle Bankamatikten Para Nasıl Çekilir?

ATM yani bankamatik kartınızın yanınızda olmadığı durumlarda TC kimlik numarası, müşteri numarası, hesap numarası ve cep telefonunuz ile birlikte para çekebiliyorsunuz. Hatta cep telefonunuz yanınızda, internet bankacılığınız da aktifse sorunsuz bir şekilde TC kimliğe gerek kalmadan da para çekebilirsiniz. Bunun için cep telefonundan mobil uygulamaya giriş yapıp “QR Kod ile Para Çekme” ya da “QR kod ile para yatırma” menülerinden birini seçmelisiniz.

QR işlemleri ile alakalı seçim yaptıktan sonra, ATM ekranında yer alan QR kodunu telefonunuzun açılan kamerasından okutmanız yeterli. Daha sonra işlemler ATM’den devam edecek, tutar bilgisi girdiğiniz para ATM tarafından ödenecektir. Yatırma işlemi de aynı şekilde ilerlemektedir.

PTT Şubelerinden TC Kimlik Numarasına Gönderilen Para Nasıl Çekilir?

Eğer bir kişi tarafınıza PTT ile para gönderdiyse, bunu TC kimlik numaranız üzerinden adınıza yapar. Adınıza gönderilen bir para transferi, hangi PTT şubesine gönderiliyorsa o şubeden çekilmelidir. Bu durumda, parayı gönderecek olan kişiye hangi şubeye göndermesi gerektiğini siz söylemelisiniz. Evinize ya da iş yerinize en yakın PTT şubesini karşı tarafa ilettikten sonra, para transferi tamamlanacaktır. Siz de bu şubeye kimliğiniz ile giderek tarafınıza gelen parayı çekebilirsiniz.

Bu işlemdeki işlem masrafı ve ücretleri, gönderici tarafından da karşılanabilir. İlave masraf ödememek ve sorun yaşamamak için parayı gönderen kişinin masraflarını ödeyip ödemediği konusunda bilgi alın. Masrafları ödenerek gönderildiyse, size gönderilen ana tutar neyse tamamını PTT şubelerinden alabilirsiniz. Masraf ödenmediyse, masrafı içinden kesilerek ödeme yapılır.

Bir Banka Hesabı Olmadan Para Çekme İşlemi Gerçekleştirilebilir Mi?

Banka hesabınız olmadan para çekme işlemi sadece tarafınıza yapılan cepbank işlemi için geçerlidir. Bankalar, cepbank işleminde alıcı kişinin banka hesabı olmasını zorunlu tutmuyor. Hatta yapılan cep bank işlemi sadece cep telefonu numarası ve TC kimlik üzerinden yapıldığı için, banka hesabı olmasına da zaten gerek yok. Karşı taraftan para almanız gerekiyorsa, cep telefonu numaranızı biliyor olması yeterli. Daha sonrasında tarafınıza gönderilen parayı bir üst adımda da tarif ettiğimiz gibi TC kimlik numarası ve cep telefonuna gelen güvenlik sms’i ile birlikte çekebilirsiniz. Bu işlem, sadece paranın gönderildiği bankanın ATM’lerinden yapılmaktadır.

Banka Hesabı Olmadan T.C Kimlikle Para Çekme Güvenli Bir İşlem Mi?

Bu işlem son derece güvenilir, sorunsuz bir işlemdir. Yapılan işlem tek seferlik olup, bankalar TC kimliğinizi kayıt altına aldığından son derece güvenlidir. Kimden para aldığınız, ne kadar aldığınız, nereden çektiğiniz tamamen kayıt altındadır. Bu sebeple ATM’de para sıkışması dahil olması durumunda, herhangi bir sorun yaşamadan bankayı arayarak ATM sayımı isteyebilir, ATM’de sıkışmış olan paranızın verilmesini sağlayabilirsiniz. Banka müşterisi olmasanız da bankalar BDDK tarafından denetlendiği için, bu gibi kurallara uymalıdır.

T.C Kimlik Numaramı Bilen Başka Biri Paramı Çekebilir Mi?

TC kimlik numarasını bilen birisi paranızı çekemez. Çünkü ATM’den yapılan tüm işlemler SMS ile doğrulamaya tabidir. Para yatırırken ve çekerken, hatta diğer bankacılık işlemlerinizi yaparken banka sizden SMS doğrulaması ister. SMS doğrulaması yapılmadığı durumlarda işlem hiçbir şekilde tamamlanmaz. Hatta bilginiz dışında bir para çekme veya yatırma talebi konusunda SMS alırsanız, bunu bankanızı arayarak bildirebilir, hesaplarınızın güvenliğini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git