Dijital Kredi Rehberi
Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar ve Adrese Teslim Olur? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartını Nakite Çevirme İşlemi İçin İzlenecek Yollar!

Kredi Kartını Nakite Çevirme İşlemi İçin İzlenecek Yollar!

alışveriş limitini nakite çevirmek

Makalemizin amacı kredi kartını en iyi şekilde kullanma ve kartımızdaki limitimizi nakite çevirme konusunda nasıl bir yol izleyebiliriz ve detayları nelerdir ele alacağız. Kredi kartları artı günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olan banka ödeme araçlarından sadece biri. Birçok kredi kartı tipi, birçok ödeme yöntemi ve bu kartların da ilave özellikleri olduğundan; müşteriler çeşitli alışverişlerinde ödeme aracı olarak kartları kullanmayı tercih ediyor. Kartlar genelde nakit paradan daha avantajlı olarak kabul edilse de, sakıncalı kullanımlar yapıldığında ödeme güçlükleri ve geciken ödeme durumlarını da beraberinde getirebiliyor.

Maalesef bunun önüne geçmek tamamen sizin elinizde ve ödeme gücünüzün yetmeyeceğini düşündüğünüz harcamalardan da kaçınmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra kredi kartlarının birçok özellik barındırdığını da söylemiştim. Bu özelliklerden en çok kullanılanı da şüphesiz ki: Kredi kartı ile nakit avans! Bknz

Nakit avans, kredi kartında bulunan limitiniz kadar para çekmenize yarayan ve bu parayı daha sonra dilerseniz taksitli, dilerseniz tek seferde ödemenize yardımcı olan bir sistem. Bu sistem karşısında yapabileceğiniz çeşitli işlemler olduğu gibi, tek seferde çekim yapmanız durumunda da ekstre tarihi yaklaştığında bu tutarın asgari ödeme tutarı kadarını ödeyebilirsiniz. 1 yılı aşkın süredir pandemi sürecinden geçen dünya, bankacılık sektöründe de çeşitli değişikliklere gidilmesine sebep oldu. Bunlardan birisi de güncel asgari ödeme oranında yapılan değişiklik.

Yani 1.000 TL’lik bir harcama ya da nakit avans çekimi yaptığınızda, bu tutar karşılığında ödemeniz gereken asgari oran %20 yani 200 TL olarak kabul edilebilir. Ticari kartlarda ise bu durum daha düşük bir tutar olan %10 olarak belirlenmiş durumda.

Kredi Kartını Nakite Çevirme İşlemi Neden Gerekli?

Kredi kartları, ödeme aracı olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda acil ihtiyaçlarımızda da bize yardımcı olan bir araçtır. Yani, nakit ihtiyacımız olduğunda bankaya kredi başvuru yapmak ya da tabiri caizse, borç para aramaktansa, ATM başına gidip anında para çekebilmek çok iyi bir yöntem değil mi?

Evet, kredi kartımızı ATM ile kullanarak, limitinizin izin verdiği kadar nakit avans çekebilirsiniz. Üstelik bunu ister 3, ister 6, isterseniz de 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Daha sonra ekstre tarihleriniz geldiğinde, son ödeme tarihine kadar taksit tutarını tıpkı kredi kartına ödeme yapıyor gibi ödeyebilirsiniz. Bu işlemi de direkt ATM veya internet bankacılığından yapabilirsiniz.

Kredi başvurusuna gerek kalmadan, bu gibi bir yöntemi kullanmak neden gerekli derseniz, çok daha pratik bir yöntem olduğundan ihtiyaçlarınıza çok hızlı cevap verebilecek bir yöntemdir. Sizin de nakit ihtiyacınız varsa bankanız ile görüşerek kredi kartınızı nakit paraya çevirebilirsiniz. Çağrı merkezinden nakit avans işlemi yaptığınızda, ilgili tutar vadesiz hesabınıza otomatik olarak aktarılacaktır.

Kredi Kartını Paraya Çevirmek Güvenilir Midir?

Buraya kadar bahsettiğimiz yöntemlerin tümü, zaten bankaların bizlere sunmuş olduğu avantajlardan sadece biridir. Bu sebeple de son derece güvenilirdir. Hatta dilerseniz bunu şubelerden ya da banka çağrı merkezinden de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ancak bazı yöntemler var ki, bankalar dışında da farklı yöntemler kullanarak kredi kartınızı nakit paraya çevirmenize yardımcı oluyor. Bu yöntemlerin güvenilirliği konusunda çok dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmakla birlikte, yazımızın devamında bu yöntemlerin tamamına değineceğiz.

Hangi Banka Kartlarını Nakite Çevirebilirim?

Hemen hemen tüm bankaların kartlarını nakite çevirebilir, daha sonrasında ekstre tutarınız kadar ödeme yapabilirsiniz. Hem banka ATM’leri, hem de şubelerinden yardım alabilirsiniz.

Bankaların en çok kullanılan kredi kartı tipleri ise şunlardır;

  • Bonus,
  • World,
  • Maximum,
  • Paraf,
  • Axess,
  • Advantage,

Bu kredi kartı tipleri çeşitli bankalara özel olup, her markanın kendine özel kampanyaları mevcuttur.

Kredi Kartını Nakite Çeviren Kuyumcular

İnternette en sık karşılaşabileceğiniz durumların başında kredi kartlarını nakite çeviren kuyumcular geliyor. İlk etapta kuyumcuların sadece altın ve ziynet eşyası satan yerler olduğunu düşünebilirsiniz. Ki doğru da düşünüyorsunuz. Ancak bazı yerler var ki, size altın satışı yaptığını gösteriyor ve bunun karşılığında kredi kartınızdan çekim yapıyor. Çekim yaptığı tutar üzerinden komisyon kesintisi yapıyor ve komisyondan arta kalan tutarı ise tarafınıza ödeme yapıyor.

Bu durumun ne kadar güvenilir olduğuna kendiniz karar vermelisiniz. Çünkü bu işi yapan kişileri taktir edersiniz ki tanımıyor ve bilmiyoruz. Eğer karşınıza böyle bir imkan çıkmışsa, tüm detaylarını düşünerek hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra bu tarz bir işlem yapmak istemiyorsanız, kredi kartınız ile altın satın alarak da paraya çevirebilirsiniz.

Şöyle ki, kredi kartınız ile altın satın aldıktan sonra bunu aynı veya farklı bir kuyumcuya giderek bozdurabilirsiniz. Kredi kartını nakite çevirmek istediğinizde ya da ATM’den nakit avans çekmek istediğinizde banka bile sizden %2’nin üzerinden aylık faiz uygulaması yapacak. Bu durumda altın satın alıp, direkt olarak satışını yaparak çok ufak bir zararla kartınızı paraya çevirmiş olursunuz.

Kredi Kartını Nakite Çeviren Kuyumcular Nerededir? Nasıl Ulaşırım?

Genelde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerimizde çok daha popüler olan bu uygulama için biraz gezmeniz gerekebilir. Bu gibi işleri yapan kişiler genelde internette ya da farklı yerlerde reklam yapmayacağından, ilk olarak sizin araştırmanız ve bulmanız gerekebilir.

Dilerseniz evinizde oturduğunuz yerden kuyumculara ve kuyumcular çarşılarına ulaşabilir, buradaki kuyumcu esnafını telefon ile arayabilirsiniz. Bunun için bilgisayar ya da telefonunuzdan Google Maps uygulamasına girebilir, arama bölümüne de “Kuyumcu” yazabilirsiniz. Daha sonra size en yakın olandan başlamak üzere, yaklaşık 15 KM çapındaki tüm kuyumcular ve iletişim bilgileri listelenecektir. Bu yöntem sayesinde yorumlara ve aldığı puana bakarak bir kuyumcu seçebilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yaparak Kart Nakite Çevirilir Mi?

Aslına bakarsanız, bu yöntem oldukça zahmetli ve uğraştırıcı. Bunun yerine ATM’den nakit avans çekmek ya da kuyumculardan altın satın almak çok daha mantıklı. İnternetteki sanal Pazar ve satış yerlerine kayıt olarak kartınızdan alışveriş yapabilir ve bunun hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu alışverişlerde komisyonlar oldukça yüksek ve tutar arttıkça da artan komisyon seçenekleri mevcut olduğundan, çok maliyetli bir seçenek olacaktır.

Sizin için yaptığımız araştırmalarda, en düşük komisyon oranının %12 olduğunu ve tutar 1.000 TL ve katları olacak şekilde arttığında bu komisyon oranının daha da arttığını gözlemledik.

Yapılan Alışverişler Sayesinde Kredi Kartını Nakite Çevirebilir Miyim?

Evet, çevirebilirsiniz. Aslında en sağlıklı yöntemlerden birisi de budur. Üstelik sıfır komisyon oranı ile! Nasıl mı? Örneğin çok yakın bir akrabanız, arkadaşınız ya da tanıdığınız biri internetten alışveriş yapacak. Alışveriş tutarına göre ödemeyi ondan nakit alabilir, ödemeyi siz kartla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda akrabalarınızın nakit market alışverişlerini ve yüksek tutarlı nakit ödemelerini de siz kredi kartınız ile üstlenerek çok güvenilir bir yöntem ile, üstelik herhangi bir komisyon ödemenize gerek kalmadan anında nakite çevirebilirsiniz. Çok yüksek tutarlarda ihtiyacınız yoksa bu yöntemi değerlendirebilir, kartınızı paraya çevirmek için çeşitli alternatiflere yönelebilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çektim, Ne Zaman Ödemeliyim?

Karttan çekilen her nakit avans ve yapılan harcama, ekstre tarihlerine ve hesap kesim tarihine göre belirlenir. Hesap kesim tarihinden sonra yapılan nakit çekim, ekstre tutarına yansır. Buraya yansıyan tutar ise yine ekstre ile belirlenen son ödeme tarihine kadar ödenmelidir.

Eğer kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum ne yapmalıyım diyorsanız bağlantıdaki makalemi incelemenizi öneririm.

Bazı sitelerde görüyorum POS cihazı üzerinden kredi kartını nakite çevirme işlemi olarak. Fakat bu yasal olmayan bir işlemdir ve uzak durulmalıdır! Kanunlara uygun yasal yollardan kredi kartı alışveriş limitinizi ve nakit avans limitinizi nasıl nakite çevirebileceğinizi anlattım. Lütfen illegal yöntemlerden uzak durunuz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git