Dijital Kredi Rehberi
Kredi Kartını Nakite Çevirme İşlemi İçin İzlenecek Yollar! | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar ve Adrese Teslim Olur?

Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar ve Adrese Teslim Olur?

yeni kredi kartı kaç günde çıkar

Yeni bir kredi kartı başvurusu yapıldığında kredi kartı sahibi olmak isteyenlerin en merak ettiği soru başvuru yaptığım kredi kartı kaç günde çıkar ve adrese gönderilir. Bu makalemde başvuru sahiplerinin tüm meraklarını giderecek şekilde bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Kredi kartının çıktığı süre ortalama 1 hafta ve teslim edilme süresi de maksimum 2 haftadır. Kredi kartı teslimi sadece kart sahibine yapılır. Ne kadar yakını olursa olsun bir başkası kart sahibinin kartını teslim alamaz. Kredi kartı teslim edilmeden önce SMS ile kart sahibine bilgi verilir. Ayrıca kart sahibi kart başvurusu yaptıktan sonra kartın teslim durumunu da dijital bankacılık yöntemleri ile takip edebilir. Kartın teslimi, bankanın anlaşmalı olduğu özel kurye tarafından gerçekleştirilir.

Yeni Kredi Kartı Kaç Günde Çıkar?

Kredi kartının basılma süresi, basım işlemi yapılan bölümdeki yoğunluğa göre farklılık gösterir. Aynı gün basım işlemi gerçekleştirilebileceği gibi 10 günde de basımı yapılabilir. Ortalama bir hafta içerisinde onaylanmış kredi kartının basımı tamamlanır.

Kredi Kartı Anında Basılabilir Mi?

Kredi kartının anında çıkması durumu, kredi kartlarının kişinin ismine özel basılması nedeni ile mümkün değildir. Ancak QNB Finansbank’ın geçici olarak verdiği kredi kartları, müşterilerine anında verilir. Esas kredi kartı teslim edildiğinde geçici kart iptal olduğu için kart sahipleri uzun süre kullanmazlar. Kartın üzerinde kart sahibinin isminin yazmıyor oluşu, kart sahibi için dezavantajdır.

Kredi Kartı Kaç Günde Teslim Edilir?

Kredi kartının gelme süresi, kart kuryeye teslim edildikten sonra ortalama 2 iş günüdür. Ancak bulunulan bölgede kargonun dağıtıma çıkma zamanı, bölgedeki trafik yoğunluğu ve kuryenin adrese hakimiyeti gibi detaylar göz önüne alındığında; teslimat süresi uzayabilir. Özellikle pandemi sürecinde çok sayıda kurumun kısa çalışmaya geçmiş olması ve daha az personel ile faaliyet göstermesi, teslimat sürelerinde uzamalar olmasına neden olmuştur.

Normal şartlarda kredi kartının teslim edilebilmesi için yasal olarak pazar günleri hariç 15 gün süre vardır. Kuryeler cumartesi günleri de çalıştıkları için teslimat süresi hesaplanırken cumartesi günü dahil edilir. Ancak pazar günleri resmi tatil olduğu için kuryeler dağıtıma çıkmazlar.

Kredi Kartı Teslimat Süresi Uzarsa Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartının yasal süreç kapsamında teslim edilmemesi durumunda, banka ile iletişime geçilmelidir. Yasal süreç 15 gündür ve kredi kartının üzerinden 20 gün geçmesine rağmen teslim edilmemiş olması halinde durumun bankaya bildirilmesi gereklidir. Gecikmenin sebebini banka açıklayabilir ve mevcut problemi çözebilir. Kredi kartı teslimat süresinin gecikmesinin bazı nedenleri şöyledir:

  • Kredi kartı basım süreci gecikmiş ve kart kargoya verilmemiş ya da geç verilmiş olabilir.
  • Kurye kart sahibini adresinde bulamadığı için teslimat süresi uzayabilir.
  • Kartın kuryeye zimmetlendiği süre içerisinde kaybolması gibi durumlar oluşabilir.

Kredi Kartı Çıktıktan Sonra Teslimat Prosedürü Nasıl Uygulanır?

Kredi kartı onay aldıktan sonra işleyen teslimat prosedürü göz önüne alındığında; kartın basımının tamamlanması ile beraber anlaşmalı kredi kartı dağıtım şirketleri ile kart alıcının adresine gönderilir. Banka tarafından kapalı bir zarfın içerisinde yeni kredi kartı yer alır. Kredi kartını teslim edecek olan kuryenin takip numarası, alıcının bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına SMS ile gönderilir. Kurye kartı teslim edeceği gün, adrese gelmeden önce kart sahibini telefonlar arar ve adresinde olup olmadığını teyit eder. Alıcının evde olması durumunda kurye kredi kartını adrese götürerek alıcıya teslim eder.

Kredi kartı başvurusunu dijital ortamdan yapmış olanlar sözleşme imzalamadıkları için kredi kartları ile beraber imzalamaları gereken sözleşme de gönderilir. Kurye tarafından kart teslim edilirken alıcıya bu sözleşme imzalatılır. Sözleşmenin her sayfasının imzalanması gereklidir. Sözleşme imzalandıktan sonra sözleşmenin bir kopyası da kart sahibinde kalır. Sözleşmenin bankaya ulaşması ile beraber kart kullanıma açılır.

Kredi Kartları Kargo Firmalarının Kuryeleri İle Gönderilir Mi?

Kredi kartlarının kargo şirketlerine teslim edilmemesi, güvenlik amaçlı uygulanan bir prosedürdür. Kargo şirketlerinde kargoların sirkülasyonu oldukça fazladır. Çok fazla el değiştirilen bir teslimat süreci vardır. Bu yüzden daha güvenli olduğu düşünülen bir kurye firması ile çalışılır. Kurye firmaları güvenlik sözleşmeleri imzalayarak dağıtım gerçekleştirirler.

Bankalar kargo şirketleri yerine anlaşmalı oldukları kuryelere kartları teslim ederler. Kuryenin de kart sahibinin imzası olmadan ve kimlik belgesini görmeden kartı teslim etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi kartı gibi başkasının eline geçmemesi gereken bir ürünü, kurye bir başkasına teslim etmez.

Kredi Kartını Banka Şubesinden Teslim Alabilmek Mümkün Müdür?

Kredi kartını şubeden almak, kart sahibinin tercih edebileceği bir seçenektir. Kredi kartı, kart sahibinin bankada kayıtlı olan adresine gönderilir. Kart sahibinin bu adres dışında başka bir adres girerek kredi kartının farklı bir adrese yönlendirilmesini isteme hakkı vardır. Aynı zamanda kartın banka şubesine gelmesini de talep edebilir. Kart banka şubesine geldikten sonra kart sahibine mesajla bilgilendirme yapılır ve kimlik belgesi ile beraber banka şubesinden teslim alması gerekir.

Kredi Kartı Teslimat Süreci Nasıl Takip Edilir?

Kredi kartı teslimat bilgisi sorgulamak isteyen kart sahipleri, müşterisi oldukları bankanın internet bankacılığı üzerinden teslimat sürecini takip edebilirler. Kredi kartı başvurusunun onaylanması ile beraber kart sahibine bilgilendirme SMS’i ya da e-maili gönderilir. Bilgilendirme mesajından sonra kredi kartı kuryeye teslim edilir. Kredi kartı kuryeye teslim edildikten sonra teslimat sürecinin takip edilebilmesi mümkündür.

Kredi kartı başvurusunun kabul edilip edilmediği, başvuruların kabul edilmesi sonrasında ne zaman teslim edileceği bilgisine bankanın internet bankacılığı sistemine girerek ulaşılabilir. Kredi kartı menüsü üzerinden kredi kartı başvurusu menüsüne geçiş yapılmalıdır. Ardından kredi kartı başvuru takibi sayfası açılmalıdır. T.C. kimlik numarası ve cep telefonu numarası bilgileri girilerek takip işlemi yapılabilir. Bankaların takip sistemleri farklılık gösterir.

Örnek olarak Garanti BBVA bankasının kredi kartı başvuru takip sistemi mevcuttur; Bknz

Kredi Kartı Teslimatını Hangi Kuryenin Yapacağı Nasıl Öğrenilir?

Kredi kartının zimmetlendiği kuryenin öğrenilmesi için kart sahibine kurye bilgileri SMS olarak gönderilir. Takip numarasına ek olarak telefon numarası da bu mesajda yer alır. Ancak kart sahibine eğer mesaj gelmemişse veya mesajı kaybetmişse; banka ile iletişime geçerek takip numarasını ve kuryeyi sorgulayabilir. Bunun için bankanın müşteri hizmetleri aranarak müşteri temsilcisi aracılığı ile kurye takip numarası sorgulaması yapılabilir.

Kredi Kartı Teslimatı Gerçekleştikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartı teslim alındıktan sonra dikkat edilecek önemli noktalar aşağıda verilmiştir:

  • Kurye henüz gitmeden kartın açılması tavsiye edilir. Kartın kırık ya da deforme olmuş olması halinde bu erken fark edilebilir ve kart teslim alınmadan kuryeye iade edilebilir. Kart sahiplerinin bu gibi durumlarda kartlarını yenileme hakları vardır. Ücretsiz kart yenileme hakkı 3’tür. Ancak kart sahibi eğer kuryenin yanında deforme olmuş kartını teslim ederek yenileme talep ederse, yenileme haklarında düşüş olmaz.
  • Kredi kartı geldiğinde kullanıma açık değildir. Kullanıma açabilmek için kredi kartı ile işlem yapmak gereklidir. Bunun için müşteri hizmetleri aranabileceği gibi kartla ATM’de işlem de yapılabilir.
  • Teslim alınan yeni kredi kartının şifresi olmaz. Kullanıcının kartını kullanıma açtırdıktan sonra şifre oluşturması gereklidir. Bankanın müşteri hizmetleri üzerinden güvenli şekilde şifre oluşturulabilir. Kart numarasını girerek ilgili kredi kartı için yine tuşlama yöntemi ile şifre oluşturulabilir. Şifrenin karta tanımlanabilmesi için kart ile ATM’den işlem yapılması gereklidir.

Kredi kartınızı teslim aldıktan sonra şifrenizi aktif etmek için, sim kartınız blokeli olmamalı eğer sim kart bloke kaldırma işlemi yapmadıysanız ilgili yazımızı ziyaret ederek öncelikle bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git