Dijital Kredi Rehberi
Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Kartı > Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Sebebi ve Çözümü

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum Sebebi ve Çözümü

kredi kartımdan nakit avans çekilmiyor

Pandemi sürecinde çokça kullandığımız kredi kartlarımız bize alışverişlerimiz de çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Özellikle şu sıralar online alışverişlerde oldukça popüler fakat bazen nakit avans çekmekte gerekebiliyor. Tüm kredi kartı kullanıcılarının bir nakit avans limitleri bulunmaktadır. Bu limit bazen çeşitli sebeplerden kullanılamaz hale gelebiliyor. İşte kredi kartımdan nakit avans çekemiyorum diyenlerin ilgisini çekecek bu makaleme başlıyoru. Bakalım bu durumun sebepleri ve çözümleri neler?

Kredi kartından nakit avans çekememenin sebebi, kredi kartı sahibinin bankaya olan kredi kartı borcunu ödememesi ya da geciktirmesidir. Kredi kartından nakit avans çekememe probleminin düzeltilebilmesi için kredi kartının mevcut borcunun tamamının ödenmesi gereklidir. Bankaların nakit avans özelliğini kapatma şartları değişiklik gösterse de çoğunlukla 3-4 dönem borcun ödenmemesi ya da asgariden ödenmesi nakit avansın kapatılmasına neden olur. Bankaların müşteri hizmetleri aranarak nakit avans özelliğinin neden kapatıldığı ile ilgili net bir bilgi alınabilir. Kredi kartından nakit avans internet bankacılığı, mobil şube ve banka ATMleri üzerinden alınabilir.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekememenin Sebepleri Nelerdir?

Kredi kartı nakit avans özelliğinin kapanmasının nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Bir yıl içerisinde kredi kartı ödemesini üç kere geç yapmak, nakit avans özelliğinin kapatılmasına sebep olur.
  • Devamlı olarak kredi kartı borcunun sadece asgari tutarda ödemesini yapmak, nakit avans özelliğini devre dışı bırakır.
  • 2 ayda bir kez gibi düzensiz kart borcu ödemelerinin yapılması, nakit avans çekilememesine neden olur.
  • Kredi kartının son kullanma tarihinin geçmiş olması durumunda nakit avans çekilemez.
  • Nakit avans limiti aşılmışsa, banka işlemi onaylamaz.

Akbank Kredi Kartından Nakit Avans Çekilmiyor, Nedenleri Nelerdir?

Akbank’ın nakit avans özelliğini kapatması, kredi kartı sahibinin borcunu 3 ay süre ile geciktirmesi durumunda olur. Kredi kartı ödemelerini yaparken 3 ayda bir borçlarının tamamını ödememeleri halinde, nakit avans özellikleri kapalı kalır. 444 2 525 numaralı Akbank’ın müşteri hizmetleri numarası aranarak müşteri temsilcisinden nakit avans limitinin kapatılma sebebi öğrenilebilir.

Vakıfbank Kredi Kartından Nakit Avans Alamamanın Sebepleri Nelerdir?

Vakıfbank kartın nakit avansının kapatılması için kart sahibinin 3 aydan daha fazla süre kart ödemesi yapmamış olması gereklidir. Kart sahibinin her ay limit aşımı yapması, devamlı asgari tutardan kart borcunu ödemesi de nakit avansın kapatılma nedenlerindendir. Eksik ödemeler kart bazlı sayılır. Ardışık eksik ödemeler ise müşteri bazlı hesaplanır. Vakıfbank kredi kartlarının kontrollerini otomatik olarak sağladığından nakit avansın kapatılmasını gerektiren bir durum oluştuğunda hem nakit avansı hem de kredi çekimini durdurur. Borç ödememe süresi 6 ayı bulursa, banka haciz başlatma hakkına sahip olur.

Ziraat Bankası Kredi Kartının Nakit Avansa Kapatılma Nedenleri Nelerdir?

Ziraat Bankası kartının nakit avans limitinin kapatılması, diğer bankalar ile kıyaslandığında daha fazla imtiyazın olduğu bir süreçtir. Ziraat Bankası üniversite öğrencilerine Genç Bank Kart verir. Bu kartın limiti düşük olduğu gibi nakit avans limiti de düşüktür. Kredi kartı borcu ödenmediği sürece öğrencilerin bu karttan nakit avans alabilmeleri mümkün değildir. Ziraat Bankası’nın diğer kredi kartlarına sahip olanlar ise, borçlarını üç aydan daha uzun süre ödemezlerse kartları nakit avans özelliğine kapanır. Kart sahiplerinin borçlarını ödememeye devam etmeleri halinde, banka haciz işlemlerini başlatabilir.

İş Bankası Kredi Kartından Nakit Avans Çekememenin Sebepleri Nelerdir?

İş Bankası kredi kartının nakit avansa kapatılması, yıl içerisinde kart borcunun en az 3 kere tamamının ödenmemiş olması durumunda olur. Bankanın nakit avans özelliğinin aktif olarak kullanılmaya devam edilebilmesi için asgari ödemeden daha yüksek tutarda ödeme yapılmalıdır veya dönem borcu senede bir kez kapatılmalıdır.

Denizbank Kredi Kartından Neden Nakit Avans Çekilmez?

Denizbank kredi kartının nakit avansa kapalı olması, sebebi diğer bankalarda olduğu gibi ödemelerin 3 ay boyunca aksatılmasının yanı sıra nakit avans limitinin dolmasıdır. Nakit avans özelliğini tekrar kullanmaya başlamak isteyen Denizbanklıların borçlarının tamamını kapatmaları ve sonrasında banka ile iletişime geçmeleri gereklidir. Banka görevlilerine nakit avans özelliğini yeniden aktif etmek istediklerini belirtmeleri gereklidir.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartından Neden Nakit Avans Alınamaz?

Yapı Kredi’den nakit avans çekememe problemini, kredi kartı borcunu 3 ayda bir sıfırlamayanlar yaşarlar. Mevcut borcunu sıfırlayanlar, Yapı Kredi Bankası’ndan taksitli nakit avans almaya devam edebilirler. Kredi kartından nakit avans çekememe problemi yaşadıktan sonra nakit avans özelliğinin tekrar açılmasını isteyenlerin banka ile iletişime geçerek talepte bulunmaları gereklidir.

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum, Çözümü Nedir?

Gördüğünüz gibi bir çok bankada kartın nakit avansa kapatılmasının sebebi hemen hemen aynı gibi ama aralarda ufak farklılıklar var peki bu bankalardaki nakit avans çekememe sorunumuzu nasıl aşarız ve çözüme ulaştırabiliriz. Aslında tüm bankalar için çözüm yolu aynıdır. Şimdi bu farklılıkları nasıl çözüme kavuşturacağız ve kartımızdan nakit çekebileceğiz bir bakalım. Kaynak

3 Kez Geç Borç Ödeme Kaynaklı Nakit Avans Çekememe Sorunu Nasıl Çözülür?

3 kere borcun geç ödenmesi sonrası nakit avans çekilememesi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kuralları arasındadır. Bir sene içerisinde kredi kartı borcunu 3 ya da daha fazla kere geciktirenlerin kredi kartı üzerinden nakit avans talepleri hiçbir banka tarafından kabul edilmez. Bu durumun çözülebilmesi için ise, borçlunun mevcut borçlarını ödemiş olması gereklidir. Borcu ödedikten sonra kısa süre içerisinde nakit avans özelliği yeniden aktif edilir.

Sadece Asgari Tutarda Borç Ödemesi Kaynaklı Nakit Avans Problemi Nasıl Çözülür?

Kredi kartı borcunu asgariden ödeyenlerin nakit avans çekememesi, her bankanın uyguladığı bir düzenlemedir. Kredi kartı borçları için asgari tutardan borç ödemesi yapma imkanı sağlanıyor olsa da, kredi kartı sahiplerinin 3 ayda bir tam ödeme yapmaları gereklidir. Kredi kartı sahibi borcunu en az 3 ay asgariden öderse, nakit avans limiti kapatılır. Yeniden nakit avans çekebilmesi için borcun tamamının ödenmesi gereklidir.

Düzensiz Borç Ödemeleri Sebepli Nakit Avans Çekememenin Çözümü Nedir?

Düzensiz kart borcu ödeyenlerin nakit avanslarının kapatılması, bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Kredi kartı sahiplerinin en az 2 ayda bir kart borçlarını düzenli ödüyor olmaları gereklidir. Ancak borçlarını bir ay ödemeyip diğer ay son ödeme tarihi geçiren ve oldukça düzensiz bir ödeme sistemine sahip olanların nakit avans çekebilmeleri mümkün değildir.

Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi Geçtikten Sonra Nasıl Nakit Avans Çekilir?

Kredi kartının tarihi geçtikten sonra nakit avans alınamaması durumu yaşandığında; kredi kartının yenilenmesi gereklidir. Bankalar çoğunlukla otomatik olarak yeni kredi kartını kart sahibinin adresine postalarlar. Ancak kart sahibi kartının yenilenmesi için bankaya başvuru yapabilir. Yeni kartınız gelene kadar kartınızdan nakit çekimi yapamazsınız yeni kredi kartı kaç günde çıkar başlıklı yazımızı okuyarak tahmini süreyi öngörebilirsiniz.

Kredi Kartından Limit Kaynaklı Nakit Avans Çekememe Nasıl Çözülür?

Nakit avans limitinin aşılması halinde nakit avans talepleri otomatik olarak banka tarafından reddedilmeye başlanır. Nakit avans limitleri çoğunlukla kredi kartı limitleri ile eşdeğer tutulur. Fakat nakit avans limitinin artırılması talep edilebilir. Bankanın müşteri hizmetleri numarası aranarak, banka şubesine gidilerek, internet ya da mobil bankacılık üzerinden limit artışı başvurusu yapılarak nakit avans limiti artırılabilir. Limit artışı talebinin banka tarafından onaylanabilmesi için kart sahibinin kredi notunun yüksek olması, ödenmemiş borcunun bulunmaması gereklidir.

Kredi Kartı Nakit Avans Özelliği Ne Zaman Aktif Edilir?

Kredi kartı nakit avansın açılma zamanı, kart sahiplerinin kart borçlarını tamamen kapatmalarından bir gün sonrasına denk gelir. Ödemeler yapıldıktan bir gün sonra bankadan yeniden eski limit ile nakit avans talep edilebilir. Eğer kredi kartı borcunun tamamı kapatılmış olmasına rağmen nakit avans özelliği kullanılamıyor ise, banka ile iletişine geçilmelidir. Nakit avans özelliğinin yeniden aktif edilmesine engel bir durum yoksa, anında tekrar nakit avans özelliği açılır.

Kredi kartından nakit avans çekememe problemi yaşayanlar eğer dönem sonu borçlarını ödeyemiyorlarsa, nakit avans blokesinin kalkması için bir sonraki ayın ocak ayına kadar beklemeleri gereklidir. Nakit avans blokesi bankalar tarafından süreli olarak konur ve bir sonraki yıla geçildiğinde otomatik olarak kaldırılır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git