Dijital Kredi Rehberi
Banka Hesabına Konulan Bloke Kaldırma | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Banka > EFT Hesaba Ne Kadar Zaman İçinde Geçer? (HESABA YATAR)

EFT Hesaba Ne Kadar Zaman İçinde Geçer? (HESABA YATAR)

EFT ne zaman hesaba yatar

EFT’nin hesaba ne zaman geçer, bu işlem mesai saatleri içerisinde anında olurken mesai saatleri dışında bir sonraki iş gününde olur. EFT işlemleri merkez bankasının onayı ile gerçekleşir. İşlemin yapıldığı bankaya, transfer edilecek olan para miktarına göre paranın aktarılma süresi değişiklik gösterir. EFT işleminin gerçekleşebilmesi için göndericinin hesabında yeterli bakiyenin olması gereklidir.

EFT işlemleri belirli bir ücret alınarak gerçekleştirilir. Bu ücretler merkez bankası ve BDDK kararı ile belirlenir. Bankalar EFT saatlerini ve ücretlerini kendi politikalarına göre belirlerler. Günümüzde EFT sistemine alternatif olarak FAST sistemi de kullanılmaya başlanmıştır. Ancak FAST sisteminde

işlem limiti bankaların EFT için belirledikleri limitlere göre daha düşük olduğundan yüksek meblağda para transferi yapacak olanlar EFT’yi tercih ederler.

Elektronik Fon Transferi EFT Nedir?

EFT işlemi, internet üzerinden kurumlar ve bireyler arasında para alışverişine imkan veren elektronik para transfer sisteminin kısaltmasıdır. Bankanızdan da EFT işlemleri yapabilirsiniz, ancak çevrimiçi işlemler kolay ve anlaşılırdır. Bu aşamada 4 unsur vardır: gönderen, banka, alacaklının bankası ve alacaklı. Bu bilgileri doğru girdiğiniz anda para işlenir ve bankanın yetkilendirme süreci başlar.

Öncelikle depozito tutarını ve hesabın yeterliliğini kontrol ediyor, herhangi bir sorun yoksa onaylıyoruz. EFT ücretleri kesinlikle hesabınızdan düşülür ancak bunlar bankanın kendi fiyatlandırma sistemidir ve tutarları farklılık gösterir. EFT işlemleri resmi tatiller hariç hafta içi 08:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılabilir ve bu saatler dışındaki online işlemler bir sonraki güne aktarılır.

EFT Hesaba Hangi Ne Zaman Hangi Saatlerde Geçer?

EFT zamanı; bankaların belirlediği EFT saatlerine göre 08:30 ile 17:00 arasıdır. Bazı bankalar geç EFT adı altında, daha fazla tutarda EFT ücreti alarak 17:30’a kadar EFT yapabilme imkanı sunarlar. Bu saatler dışında yapılan EFT işlemleri sonrasında para alıcının hesabına anında aktarılmaz. Ayrıca EFT işlemleri iş günlerinde gerçekleşir. Resmi tatillerde ve hafta sonlarında yapılan EFT işlemleri, alıcının hesabına bir sonraki iş gününde aktarılır.

EFT Saatleri Bankalara Göre Değişiklik Gösterir Mi?

Bankaların EFT saatleri arasında ortalama yarım saatlik farklar olabilir. Bazı bankalar ve EFT saatleri aşağıdaki gibidir:

BANKA EFT SAATİ
Akbank 09:00-17:00
Alternatif Bank 09:00-17:00
Albaraka Türk 09:00-17:00
Anadolu Bank 08:00-17:15
Burgan Bank 09:00-16:30
Denizbank 08:00-16:30
QNB Finansbank 09:00-17:00
Garanti BBVA 09:00-17:15
Halkbank 08:00-17:15
HSBC 09:00-17:00
ING Bank 08:30-17:15
Kuveyt Türk 09:00-17:20
Odeabank 08:30-17:00
Şekerbank 09:00-17:15
Türkiye Ekonomi Bankası 09:00-17:15
Türkiye Finans 09:00-17:15
İş Bankası 09:00-17:00
Vakıfbank 09:00-17:15
Yapı Kredi 09:00-16:45

EFT’nin Hesaba Geçmesi Neden Belirli Saat Aralıklarında Gerçekleşir?

EFT’nin belirli saatlerde gerçekleşmesinin sebebi; yapılan işlemlerin her birinin merkez bankasının onayından geçiyor olmasıdır. Bu nedenle merkez bankasının çalışma saatleri içerisinde verilen EFT emirleri anında onaylanırken bu saatler dışında verilen EFT emirleri bir sonraki iş gününe sarkar. Bankalar merkez bankasının çalışma saatlerine göre EFT saat aralıklarını belirler. Ancak bankaların müşterilerinin ödemelerini anında gerçekleştirebilmeleri için farklı çalışma saatleri belirleyebilmeleri de mümkündür.

Gün İçinde Yapılan EFT Hesaba Ne Kadar Zaman İçinde Geçer?

Gün içinde yapılan EFT’nin hesaba geçme süresi, EFT’nin yapıldığı saate göre farklılık gösterir. İş gününde 17:00’dan önce EFT transferi yapılmışsa, para transferi aynı gün içerisinde gerçekleşir. 17:00’dan sonra yapılan EFT işlemlerinde paranın hesaba aktarılması ise bir sonraki güne kalır.

Gece ve Akşam Saatlerinde Yapılan EFT Hesaba Ne Kadar Zamanda Geçer?

Mesai saatleri dışında yapılan EFT’nin hesaba geçmesi, bir sonraki iş gününde gerçekleşir. 17:00’dan sonra verilen EFT talimatları, bir sonraki iş gününde gerçekleştirilmek üzere alınır. Bu nedenle aynı gün içerisinde yapılması gereken transferlerin 17:00’dan önce yapılması ya da transferin aynı gün yapılabileceği başka bir yöntem aranması gereklidir.

Hafta Sonu ve Yarım İş Günlerinde Yapılan EFT Ne Zaman Hesaba Yatar?

Hafta sonu ya da resmi tatillerde yapılan EFT’nin hesaba geçmesi, bir sonraki iş gününe sarkar. Örnek vermek gerekir ise; cumartesi günü verilen EFT talimatı, pazartesi günü gerçekleştirilir. Pazartesi gününün resmi tatile denk gelmesi halinde ise, bir sonraki iş gününde para transferi yapılır. Yarım iş günü olarak kabul edilen günlerde ise, 13:00’a kadar yapılan EFT işlemlerinde transfer aynı gün yapılır. Ancak 13:00’dan sonra verilen EFT talimatı bir sonraki iş gününe sarkar.

EFT’nin Hesaba Yatma Süresi Ne Kadardır?

EFT’nin hesaba aktarılması, EFT talimatı verildikten sonra ortalama 5-30 dakika arasında bir sürede gerçekleşir. Transfer edilecek olan paranın miktarına göre bu süre değişebilir. Yüksek limitli transferlerde EFT’nin hesaba geçmesi daha uzun sürebilir. Süre farklılıkları, gönderici ve alıcı bankanın kendi iç iş akışları ile alakalı olan bir durumdur.

Geç EFT Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

EFT Neden Hesaba Anında Geçmez?

EFT’nin hemen gerçekleşmemesi, işlemin mesai saatleri içerisinde yapılmış olması durumu merkez bankası ile alakalı değildir. Bankalar arası para transferlerinde kullanılan merkez bankası ödeme sistemi ile merkez bankası tarafından verilen EFT emri kuyruğa eklenir.

Bir saniyeden bile daha kısa süre içerisinde verilen emir onaylanır ve transfer gerçekleşir. Transferin hemen gerçekleşmemesi, hesap bakiyesinin yeterli olmaması ile alakalı bir durumdur. Çalışma saatleri içerisinde verilen EFT emirlerinin gerçekleşmemesi halinde, göndericinin bankası ile iletişime geçmesi gereklidir. Ayrıca verilen EFT emrinin iletim durumu da sorgulanabilir. EFT sorgu numarası üzerinden ya da EFT emrinin verildiği bankanın müşteri hizmetleri numarası aranarak sorgulama yapılabilir.

EFT İşlemi Gerçekleşmezse Ne Yapılmalıdır?

EFT’nin hesaba geçmemesi durumunda, işlem yaparken bilgilerin doğru girilip girilmediği kontrol edilmelidir. Hatalı bir IBAN numarası verilmesinden dolayı da alıcı hesaba para transferi yapılmamış olabilir. Bunu teyit edebilmek için gönderici banka ile iletişime geçilmelidir.

EFT’nin yapılan bir hatadan dolayı hesaba geçmemiş olması durumunda, göndericinin hesabına para iadesi yapılır. Ancak EFT’nin yanlış hesaba gönderildiğinin erken fark edilmesi gereklidir. Yanlış alıcının parayı çekmesi ve EFT işleminin üzerinden de uzun zaman geçmesi durumunda, göndericiye para iadesi yapılmaz.

EFT Hesaba Geçmezse Kullanılabilecek Alternatif Transfer Yöntemi Nedir?

EFT’nin anında yapılabilmesi için FAST sistemi günümüzde tercih edilir. Para transfer işlemlerinin daha kolay ve hızlı şekilde yapılabileceği bir yöntemdir. 18 Aralık 2020 tarihi ile beraber pilot süreci başlatılan bu yöntemin herkesin kullanabileceği şekilde devreye alınması 8 Ocak 2021 tarihinde olmuştur.

FAST’in açılımı; Fonların Anlık ve Sürekli Transferi’dir. Herhangi bir masraf ödemeden 7/24 IBAN koduna ve kolay adreslere para transferi yapılabilmesini sağlar. Sisteme kayıtlı T.C. kimlik numarası, telefon numarası ve e-posta adresleri ile kolay adresleme sistemi kullanılarak para transferinin yapılmasına dayanan bir sistemi vardır.

Kolay adresleme sistemine kayıtlı olan kullanıcıların sayısı 5.3 milyon olsa da bu sistem ile para transferi yapabilmek için belirlenen üst limit 1.000 TL’dir. FAST ile para gönderilebilmesi için para gönderimi yapılacak olan bankanın FAST sistemine dahil olmuş olması gereklidir. Günümüzde 21 banka ile FAST sistemi entegrasyonu sağlanmıştır. 2021 senesinin haziran ayı ile beraber para transferinin daha hızlı ve kolay olabilmesi için banka dışı kuruluşların da FAST sistemine entegrasyonunun sağlanması planlanır.

EFT ve FAST Sistemlerinin Farkları Nelerdir?

EFT ve FAST ayrımı yapmak gerekir ise; mesai saatleri içerisinde verilen EFT emirleri FAST’te olduğu gibi saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcı için kullanılabilir hale getirmesi için süre taahhüdü yoktur ve FAST’e göre daha uzun sürebilir.

EFT emirleri de FAST’te olduğu gibi 7/24 verilebilir. Ancak mesai saatleri dışında verilen EFT emirleri, bir sonraki iş gününde gerçekleşmek üzere bekleyen talimatlar kısmında yer alır. FAST sistemi ile yapılan işlemler ise 7/24 gerçekleşir. EFT sistemi ile yapılan para transferlerinde alıcı ve gönderene bildirim yapılması zorunluluk içeren bir durum değildir. Ancak FAST sisteminde bildirim zorunluluğu vardır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git