Dijital Kredi Rehberi
Vadesiz ve Vadeli Döviz Hesabı Açmak Mantıklı Mı? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Banka > Bankalar Hakiki Fiziki Altın Bozar Mı? (REŞAT-CEYREK)

Bankalar Hakiki Fiziki Altın Bozar Mı? (REŞAT-CEYREK)

bankalar altın alır mı

Kuyumcuların kapalı olduğu şu dönemde bankalar altın alır mı yada bozar mı gibi sorular çok sorulmaya başlandı bu yüzden altın bozan bankalar hangileri bu tarz çalışan bankalar var mı ve detayları neler tek tek kaleme almak istedim.

Devletimiz tarafından Covid 19 pandemisini dindirmek adına kapanma sürecinde irili ufaklı tüm esnafları kapanmaya yöneltti böyle olunca paraya sıkışan kişiler elindeki fiziki altınları bozdurma yoluna gitmeye başladı. Peki, fiziki altın olan gram altın, bilezik, çeyrek ve cumhuriyet altını gibi gerçek altınları bankalar bozar mı merak ediyorlar. Bende bu yüzden fiziki altın alan bankalar hangileri, bankalar altın bozar mı, hangi şartlarda bu işlemleri yapabiliriz ve nelere dikkat etmemiz gerekir sizlere açıklamaya çalışacağım.

Dişinizden tırnağınızdan artırarak biriktirmiş olduğunuz altınlarınızı çeşitli sebeplerle bozdurmak isteyebilirsiniz. Tabi bu bozdurma işlemini en karlı ve en yüksek fiyattan yapmak önemlidir. Bankalardan altın bozdurmak çok kişinin tercihi olmasa da bu işlemi doğru bir şekilde yaptığınızda zarar etmeden kolay bir şekilde altınlarınızı bozdurabilirsiniz. Şimdi bakalım bankalar hangi şartlarda altın bozuyor.

Bankada Fiziki Altın Bozdurulur Mu?

Değerli madenin yükseldiği bir dönemde altına yatırım yapmak ve talep üzerine satmak istiyorsanız hemen bankanıza başvurabilirsiniz. Her bankanın döviz ticareti için kendi makas çeşitleri vardır. Makas aralığı bankadan bankaya göre değişir ve bankanın gelirine ve döviz alım satımına göre belirlenir. Genel olarak, büyük bankalar müşterinin bakış açısından daha küçük bir makas aralığına sahiptir, çünkü daha geniş bir izleyici kitlesine sahiptirler ve muhatapları bulmaları ve onlarla işlem yapmaları daha kolaydır.

Tabii bankalarda gerçek bir altın borsası yok ve bankaların altın hesabı dediği hesaplar üzerinde bu altınlar saklanıyor. Bankalara yatırdığınız altınlarınız, altın hesabınıza işlenir para olarak altın hesabınıza aktarılır. Bankaya verdiğiniz altının değeri, o değerin piyasaya satış fiyatı ile değerlendirilir.Eğer altınlar bozdurulmak isteniyorsa geleneksek olarak samimi bir kuyumcu yolu tutulur, fakat altın experi bulunan ve altın günleri olan bir banka tespit ettiğinizde bankalarda da altın bozdurabilirsiniz. Bknz. Sistem şu şekilde işler;

Altın toplama gününde bankanıza gidin, Exper sizin vereceğiniz fiziki altınları derinlemesine inceleyecektir.

Altınlar ayarlarına göre ve cinsine göre exper tarafından incelenecek ve gruplandırılacak, Aynı Ayar bilezikler bir grupta, çeyrekler bir grupta, gram altınlar bir grupta olacak şekilde.

Altınlara güncel fiyatlandırma yapılacak, Bu kısımda fiyatları hemen kabul etmeyin ve altın borsası telefonunuzdan online açık olsun.

Adınıza bir altın hesabı açılır, Gram bazında hesabınıza yatırılır. Mobil bankacılık üzerinden altın hesabınızı görüntüleyebilirsiniz

, Dilerseniz bankada bulunan altınlarınızı hemen güncel kurdan satarak banka hesabınızdan nakit olarak çekebilirsiniz.

Önemli olan husus banka altın yetkilisi altınlarınızı değerlendirirken kesinlikle size biçtiği fiyatı hemen kabul etmeyiniz. Bankada altın bozdurmanın en önemli noktası buradır. Çünkü banka altınlarınızı ucuz fiyattan almak isteyecektir. Buna müsaade etmeyin!

Altın Bozan Bankalar ve Altın Günü Olan Bankalar Hangileridir?

Altın bozan bankaların işleyiş sistemini kısaca açıklamış olduk, peki altınlarınızı her bankada bozdurabilir misiniz? Bu bankaları hangileri sizin için araştırarak bir liste haline getirdim. Şimdi en çok tercih edilen bu bankaları ve altın günlerini inceleyelim.

Kuveyt Türk Altın Günleri ( Pazartesi ve Cuma günleri altınlarınızı bozdurabilirsiniz.)
Vakıfbank Altın Bozdurma Günleri ( Haftanın her günü altın bozudurabilirsiniz)
Yapı Kredi Bankası Yastık Altındaki Altınlarınızı Bozdurun (YKB Altın Günleri)
İş Bankası Şubelerde Altın Buluşmaları ile Altınlarınızı Nakite çevirebilirsiniz.
Ziraat Bankası Altın Vakti Günlerinde Çeyrek, Kolye, Bilezik ve Diğer Altınlarınızı Bozdurun.
Akbank Altın Daveti Günleri İle Altınlar paraya dönüşüyor.
Garanti BBVA Bankası Garanti Bankası altın şubelerine giderek altınlarınızı satabilirsiniz.

Her bankanın altın bozdurma günü farklıdır. Bu yüzden bankanıza gitmeden önce güncel tarihleri almanızda fayda var.

En Hızlı Hangi Bankada Gerçek Altın Bozdurabilirim?

Aslında hızlı bir banka demek çok da doğru olmayacaktır. Burada önemli olan husus size en yakın olan bankayı seçmektir. Çünkü fiziki altınları üzerinizde taşımak oldukça risklidir. Tercihiniz en yakın banka olmalıdır. Eğer hem yakın hem de daha önce altın hesabı açtırdığınız bir banka ise en hızlı şekilde işleminiz gerçekleşecektir.

Altın En Karlı Bankada Mı, Yoksa Kuyumcuda Mı Bozdurulur?

Bankaların ve kuyumcuların birbirlerine karşı altın bozdurmada avantajları bulunmaktadır. Mesela bir kuyumcuya gittiğinizde kuyumcu sizden en düşük fiyata elinizdeki altınları almak ister. Kuyumcu sizden ne kadar düşük tutara alırsa altınları o kadar kar edecektir. Bu yüzden eğer pazarlık kabiliyetiniz düşük ise ve çok baskın bir karakteriniz yoksa bankaları tercih etmek daha mantıklı gibi duruyor.

Neden derseniz, çünkü kuyumcular hassas terazilere altınlarınızı koyarak tartar ve daha sonra pazarlık süreci başlar, eğer bozdurmak istediğiniz bir bilezik ise zaten bir bilezikte aşağı yukarı 20 – 30 TL gibi düsük bir rakam ödersiniz. Tabi bu bileziğin üzerindeki işçiliğe göre değişir. Diğer altın türlerinde de böyledir hele de, bozmak istediğiniz altın türü bileklik, kolye, gerdanlık, takı seti, yüzük gibi ürünlerse işte o zaman kuyumcular yüksek oranda kesintiler yapıyorlar. 

Bankalarda ise durum biraz daha farklıdır, bilir kişi sizin altınlarınızı tarar ve piyadaki güncel fiyat ne ise bu fiyat üzerinden değerlendirilerek gram halinde hesabınıza yatırılır. Burada ürünler 22 ayar mı yoksa 24 ayar mı titizlikle incelenir. Hesaplama şu şekilde yapılır;

Örnek: bankaya 22 ayar olan bir bilezik getirilmiş olsun, İAR ( İstanbul Altın Rafinerisi eksperleri ) uzmanları bu tarttıktan sonra 10 gr ağırlığında bir bilezik olduğu ortaya çıktı. İAR uzmanı, bu altının çarpım sayısı 0.91 olduğuna sonuç getirdi böyle bir örnekte müşterinin hesabına: 10x0.91=9.1 gr kaydî altın yatırılmış ve bu tutardan altınlar bozulmuş olacaktır.

Sonuç olarak bankalar gelişi güzel bir fiyat değil daha çok ürünün cinsine miktarına göre titizlikle TL ye veya Gram altın’ a çevirerek hesaplarınıza yatırmaktadır. Bu yüzden bankada altın bozdurmak daha avantajlı diyebilirim.

Bankalarda Fiziki Altın Bozdurma İşlemleri Güvenli Mi?

Bankalarda altın bozdurma işlemi oldukça güvenlidir. Bunun sebebi altın günleri için özel odalar oluşturulmuştur ve bu odalara giren müşteriler banka yetkilisi ve  “İstanbul Altın Rafinerisi eksperleri” bulunmaktadır. Tüm kameralar kayıt altındadır ve bildiğiniz gibi bankanın güvenlik görevlileri de bu altın bozdurma ve satış işlemi esnasına eşlik ederler. Bu yüzden hiç çekinmeden altınlarınızı bankalarda güvenli bir şekilde bozdurabilirsiniz.

bankalar altın alır mı

Altınlarımı Bankaya Götürürken Çalınmaması İçin Ne Yapmalıyım?

Aslında evde altın saklamak biraz eskide kaldı diye düşünüyorum bunun sebebi bankalarda minik kasalar çok cüzi tutarlara kiralanabiliyor. Artık yeni nesil altınlarını ve değerli eşyalarını bileziklerini ve düğünden sonra takılan takılarını genellikle bu kasalarda saklıyorlar eğer sizin de böyle bir kasanız var ve altınlarınız buradaysa altınlarınızın çalınma ve kaybolma gibi bir durumu olmayacaktır. Fakat yoksa ve tüm altınlarınız evde yastık altında ise burada biraz dikkatli olmanız gerekiyor.

Öncelikle böyle bir altın bozumu yapacağınızı kimseye bahsetmeyin hangi gün nerede nasıl olacağını söylemeyin, altınlarınızın bulunduğu çantaya sıkı sıkı sarılıp dikkat çekmeyin, bankaya altınlarınızı tek başınıza götürmeyin mümkünse yanınıza bir aile yakınınızı bulundurunuz. Kendi aracınız var ise kendi aracınız ile vücudunuzu saran bir çantada altınlarınızı bulundurarak taşıyınız bir poşete veya çantaya koymak biraz tehlikeli olabilir. Biraz da unutkan bir yapınız varsa altınlarınızı bir yerde unutabilir veya çaldırabilirsiniz.

Bankada Bozdurduğum Altınların Parası Elden Nakit Mi Ödeniyor?

Altınların parasını almadan önce altınlarınız grama çevrilerek altın hesabınıza yatırılıyor. Daha sonra siz mobil uygulamanızdan bu altınlarınızı nakite çevirerek vadesiz hesabınıza TL olarak yatırarak hemen nakit olarak çekebilirsiniz.

Fakat burada şunu açıklamalıyım bazı bankalar altın hesabınızda ki altınlarınızı hemen nakite çevirerek çekmenizi engeller buna bir kota koyar mesela Kuveyt Türk bankası 5 gün gibi bir süre ile bloke koyuyor. Tabi bu her bankada bu şekilde değil çalıştığınız bankanıza bu durumu altın bozdurma işlemi öncesi sormanızda fayda var.

Bankada Altın Bozdururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altınlarınızı paraya dönüştürme kararını verdiğinizde elinizdeki birikimlerinizin 22 ayar veya 24 ayar mı olduğunuzu bilmeniz ve buna göre ayırmanız gerekir çünkü 22 ayar altın fiyatı ile 24 ayar altın fiyatı aynı değildir. Aynı zamanda elinizdeki değerli madenleriniz bir kolye, küpe, bileklik, taşlı yüzükler ise bunların ağır işçilikleri olduğunu bilmeli ve altın satımınızda beklediğiniz değere ulaşamayabileceğini bilmelisiniz. Örnek veriyorum şahane şık bir bilekliği 5.000 TL ye almış olabilirsiniz ama bunu bozdururken 2.000 TL ye kadar düşebileceğini bilmelisiniz.

Fakat bu tarz altınlarınız yok ve elinizde Cumhuriyet diğer ismi ile tam veya yarım reşat altınınız, çeyrek altın veya gram altınlarınız var ise bu ürünleri bozdururken çok zarar etmessiniz ve gramında veya adet bazlı çok cüzi farklar yaşarsınız. Bu yüzden yatırımlarınızı her zaman bu ürünlerden yana kullanmalısınız.

Sonuç olarak altınlarınızı paraya dönüştürmeden önce bir ön araştırma yaparak fiyat almanız ve anlattığımız hususlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Banka Dışında Başka Nereden Altın Bozdurabilirim?

Altın takası yapmak veya bozdurmak istiyorsanız önceliğiniz bankadır. Elbette ama altın bozabileceğiniz pek çok yer vardır. Bunlar ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

İşte altınlarınızı nakite çevirebileceğiniz bazı yerler;

  • Sarraflarlar
  • Kuyumcular
  • Döviz Büroları
  • Takas Yapan Firmalar
  • Yatırım şirketleri

Her firma sizin götüreceğiniz fiziki altınlarınızı değişik oranlarda bozacaklardır buna dikkat etmelisiniz. Bir yandan, altın borsaları arasındaki farkı belirleyen şey, alıcıların ve satıcıların birbirleriyle olan iletişimin zor olmasından kaynaklanıyor. Büyük bankalar, büyük para borsaları, büyük kuyumcular, büyük döviz bayileri, büyük kuyumcular ve büyük yatırım şirketleri sizi her zaman daha karlı hale getirecektir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git