Dijital Kredi Rehberi
Başkası Adına Kredi Çektim Ödeme Yapmıyor, Ne Yapabilirim? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Sicili > Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (Kurumsal-Bireysel)

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri (Kurumsal-Bireysel)

senetle kredi veren şirketler

Borçları fazla olan ve bankalardan kredi alamayan bireyler senetle kredi veren en güvenilir faktoring şirketleri hangileri aramaya başlarlar. Bu duruma düşmüş kişiler için bu tarz çalışan firmalar gerçekten bulunu yor mu, bu firmalara nasıl ulaşılır, kredi çekmek için en güvenilir olanı nasıl buluruz tek tek kaleme alacağım.

Kredi notu düşmüş ve yasal takibe düşerek 5 sene ceza almış kişiler bankalardan kredi çekemezler bu yüzden faktoring firmaları onlar için iyi bir tercin olacaktır.Faktoring şirketleri yasal olarak çalışırlar, fakat senetle ve çekle kredi çekmek bizim sizlere tavsiye edeceğimiz en son değerlendirilebilecek bir borç para bulma yöntemidir. Ama merak edenler için detayları aktarmaya devam edeceğim.

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Antalya gibi bir çok büyük ilimizde senetle kredi veren kurum ve kuruluş bulmak mümkündür. Senetle kredi almak çoğu zaman istenmese de eğer gerçekten maddi bir sıkıntımız var ve kredi çekemiyor isek o zaman yasal ve kanunlara göre çalışan faktoring şirketlerini seçmek doğru tercih olacaktır. Şimdi bakalım gerçekten bu tarz faktoring firmaları var mı?

Senetle Kredi Veren Yerler Gerçekten Var Mı?

Faturalı çek ve senetlerinizi alarak belli bir komisyon karşılığında size kredi ve borç para verebilecek faktoring şirketleri bulunmaktadır. Bu firmaların sayısı hiçte azımsanmayacak kadar fazladır. Fakat bunların en çok tercih edilenleri ve en revaçta olanlarını yazımın devamında sizler için paylaşacağım.

Fakat faktoring şirketleri ile tefecileri karıştıranlar da bulunmaktadır. Buradan hemen bir uyarı yapmakta fayda görüyorum. Tefeciler yasal çalışan ve kanunun ön gördüğü şartları yerine getiren kişiler değildir ve bu kişilerle çalışmanız çok sakıncalıdır. Sıkıntılı olan maddi durumunuzu daha fazla riske atabilir ve daha içinden çıkılmaz bir hal alabilirsiniz.

Tefeciler genellikle gerçekten maddi sıkıntıya düşmüş kişileri hedefler ve ağına düşürür. Bu kişilere çok yüksek faiz oranları ile borç para verir. Örneklemem gerekirse size 20.000 TL lazım ise size geri ödemesi 45.000 bin olacak şekilde senetler imzalatır ve size lazım olan parayı verir. Neredeyse geri ödemeniz ana paranızın 2 katından fazlası öyle değil mi ?

Bunun yerine kanunlara uyan ve denetlenen yasal faktoring şirketleri ile çalışmak çok daha mantıklı!

Öyleyse bakalım bu senetle kredi veren faktoring şirketleri nasıl çalışıyor…

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketlerinin Çalışma Şekli Nasıldır?

Konuya şöyle başlamam gerekirse senet karşılığında bir faktoring şirketinden kredi veya borç para almak istiyorsanız, bireysel ve kurumsal olarak ikiye ayırmamız gerekir. Şunu unutmamalısınız ki kurumsal bir başvuru şirketin gözünde her zaman daha değerlidir ve daha olumlu bir sonuç alınır.

Bunun sebebi firmaların tüm işlemleri yasaldır senetlerin karşılığında faturaları vardır. Tüm işlemler yasal olduğu için ve şirketin geçmişe dönük bir ticari yapısı ve borç alacak durumu olduğu için daha çabuk değerlendirilebilir oluyor faktoring şirketleri açısından.

Faktoring şirketine vereceğiniz sıralı senetler veya vadesi gelmemiş çekleri finansman olarak kullanabilir ve belirli bir komisyon ödeyerek anında nakit kredinizi yani borç paranızı alabilirsiniz.

Örneğin çek ve senetlerin toplamı 60.000 TL yapıyor ise, faktoring firması size gününden önce ödeme yapacağı için 52.000 TL ödeme yapacaktır. Aradaki 8.000 TL komisyon faktoring şirketinin geliri olacaktır.

Fakat bireysel başvuracak iseniz lütfen senet ve çeklerinizin faturalı olmasına özen gösteriniz, hamiline çek ve senetlere bir çok faktoring şirketi işlem yapmaz ve kredi vermez. Bu yüzden senet ve çeklerinize fatura kestirerek yasal bir sürece sokmanızda fayda var sistem yine kurumsal başvurudaki gibi işler.

Senet Karşılığında Borç Para Veren Faktoring Firmaları

Banka kara liste sorgulaması yapıldığında puanı düşük olan kişiler bankalardan kredi alamaz. Bunun sebebi bankalara geç olan ödemelerdir. Yasal olarak çalışan faktoring şirketleri kurumsal ve bireysel başvurulara senet veya çek karşılığında borç para verir.

Tabi bunun için Devlet güvencesinde çalışan ve denetlenen bir faktoring şirketi bulmak önemlidir. Faktoring firmaları senetle borç para verirken çok katı kurallar şartlar ve politikalar izler bunun en temel sebebi her sicili bozuk olan ve kredi notu düşük olan kişinin koşarak faktoring firmalarının kapısını çalmasıdır.

Faktoring firmalarının size veya şirketinize kredi verebilmesi için sizin firmanızı veya sizi çok iyi tanıması ve bankalardaki ve tapulardaki gayrimenkullerinize kadar araştırması gerekiyor. Bu yüzden faktoring firmalarına her zaman dürüst olmalısınız. Aksi taktirde sükut-u hayal yaşayabilirsiniz !

Senetle Kredi Veren Faktoring Şirketleri Yasal ve Kanunlara Uygun Mu?

Sizlere senet veya çek ile borç para veren faktoring şirketleri tamamen yasal bir ortamda çalışırlar ve kanunlara harfiyen uyarlar. Çünkü bu kurumlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK tarafından sürekli olarak çalışmaları analiz edilir ve denetlenir kaçak göçek iş yapmaları mümkün değildir.

Bu firmalar kanunlarla belirlenmiş çerçevede 3 farklı tahsilat yöntemi kullanarak çalışırlar, bunlardan birincisi tahsilat yöntemi, ikicisi alacak yöntemi, nakit yöntemi altında senetleri fonlayarak sizlere nakit kredi ve borç para sağlarlar bu yöntemlerin hepsi tamamen yasaldır.

Özetlemem gerekir ise;

  • Senetle borç para almak istiyorsanız, nakit yönetimi seçeneği sizin için uygundur.
  • Eğer kurumsal bir şirketseniz, tahsilat yöntemi ile borç para almak daha uygun olacaktır.
  • Eğer ileri vadeli çekler sunarak kredi almayı düşünüyorsanız, alacak yönetimi seçeneği gayet mantıklıdır.

Gelelim bu yasal çalışan faktoring şirketleri ve firmalarını nereden bulacağız.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Onaylı Yasal Faktoring Şirketleri

BDDK yönetimi altında çalışan yaklaşık olarak 56 firma bulunmaktadır. Bunların her birini sizlere sayamasamda bir çoğunu aşağıdaki listemde sizlere sunacağım devamında ekleyeceğim bağlantıdan yasal onaylı olarak çalışan tüm firmaların isimlerine ve iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

Daha evvel BDDK onayı olup sonradan bu lisansını ve belgesini iptal etmiş kurumlardan başvuru yapmamaya özen gösteriniz. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için hem BDDK sitesi üzerinden hemde vermiş olduğumuz listemiz üzerinden mutlaka teyid ederek başvurunuzu gerçekleştirin.

İşte BDDK onaylı faktoring şirketlerinden bazıları;

ABC Faktoring A.Ş. FİBA Faktoring SÜMER Faktoring
ACAR Faktoring GARANTİ Faktoring ŞEKER Faktoring
AKDENİZ Faktoring GLOBAL Faktoring TEB Faktoring
ANADOLU Faktoring HALK Faktoring VAKIF Faktoring
BAŞER Faktoring ING Faktoring YKB Faktoring
ÇAĞDAŞ Faktoring İSTANBUL FAKTORİNG A.Ş. YAŞAR Faktoring
DENİZ Faktoring İŞ Faktoring YEDİTEPE Faktoring
DESTEK Faktoring KENT Faktoring ZORLU Faktoring
DOĞA Faktoring MNG Faktoring AK Faktoring
EKO Faktoring PARAFİNANS Faktoring Diğer Faktoring Şirketleri için Tıklayın

Sizlere yasal faktoring firmalarınıda listeledikten sonra gelelim bu firmalar sizlere kredi verirken hangi şartları ve belgeleri ister bir bakalım.

Faktoring Şirketleri Hangi Şartlarda Finansman Sağlar?

Faktoring firmalarının şartları oldukça katıdır. Firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Eğer bir faktoring firması ile çalışmaya karar verdiyseniz ister bireysel ister kurumsal olun mutlaka değerli evraklarınız yani çek veya senetlerinizin faturalı ve yasal olması gerekmektedir. Faktoring firmaları gayri resmi çek ve senetleri işleme almaz onaylamaz ve kredi vermez.

Faktoring şirketine rehin olarak vereceğiniz çek ve senetlerin düzgün ve muntazam şekilde eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olmaları gerekmektedir. Çeklerin ve senetlerin üzerindeki tutarlar ile faturalar birbirini karşılamalıdır.

Tüm faktoring şirketlerinde birey olarak başvurularda akli dengesi yerindedir gibi bir kağıt imzalatılır. Bu kriter aynı zamanda zihinsel olarak dengeli bir yetişkin birey olarak bu işleme başvurduğunu gösterir.

Diğer genel proesdürler aynıdır.

Fakroring Şirketlerine Başvuru Yaparken Hangi Belgeler ve Evraklar İstenir?

Eğer bireysel başvuru ise kimlik belgeniz senet ve çekleriniz yeterlidir. Kurumsal bir müşteri iseniz imza sirküleri, ticaret sicik gazetesi, kaşeli ve imzalı faturalar ve tahsilat makbuzunuz yanınızda olması gerekmektedir. Aynı zamanda şirketler için hali hazırda bir kaşe bulundurulmalıdır.

Faktoring şirketine başvururken, talep edilen belgeler öncelikle başvuru sahibi şahıs ise kimlik fotokopisi veya şirket ise bu şirketin yasal bir şirket olduğuna dair resmi beyan alınır. By belge genellikle ticaret sicil gazetesidir.

Kimlik kartının bir nüshası başvuru düzenlenirken, güvenlik nedeniyle aslı başvuru sahibinde bulundurulmalıdır. Ayrıca küçük işletmeler için vergi kaydı gibi belgeler resmi beyanname olarak kabul edilmektedir.

Başvuruyu tamamlamak için noter tasdikli imzalı senet beyanıda almalısınız. Faturaları bir başkasının bu beyanname ile tahsil etmesi açısından çok önemlidir. Aksi halde faktoring firması sizin vermiş olduğunuz çek ve senetleri tahsil edemez.

Şirket sahibi başvurursa, şirketin güncel adresini ve ticaret sicil bültenini beyan etmesi gerekir. Tüm bu belgelerde tamamlanan başvurunun incelenmesi sağlanır, kabul edilmesi durumunda ilgili kişiye veya kuruma kredi verilir.

Bankalar ve Faktoringlerin Haricinde Kredi Veren Yerler Hangileri?

Bankalar ve faktoringler haricinde kredi sağlayan farklı şirketlerde mevcuttur bunlardan birkaç tanesini size web sayfaları ile sundum. Bu finansman şirketleri üzerinden kredi kullanabilirsiniz. Kiminden araba kiminden telefon kiminden ise tüketici kredisi kullanabilirsiniz. 

EVKUR FİNANSMAN A.Ş. https://www.evkur.com.tr/
KOÇ FİNANSMAN A.Ş. https://www.kocfinans.com.tr/
TURKCELL FİNANSMAN A.Ş. https://financell.com.tr/
ŞEKER FİNANSMAN A.Ş. https://www.sekerfinans.com.tr/
TEB FİNANSMAN A.Ş. https://www.tebcetelem.com.tr

Banka haricinde kredi veren yerler ve yasal finansman şirketlerinin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İkrazatçılar İle Anlaşarak Finansman Nasıl Sağlanır?

İkrazatçı, genellikle bireylere hizmet eden zengin kişilerdir. Bu kişiler nakit parası yüksek olan ve bankada yüklü miktarda paraları olan kişilerdir. Çalışmakta olduğu kişiler ise borç batağına düşmüş bankadan ve faktoring firmalarından kredi çekemeyen kişilerden oluşur. Ben bu kişileri yasal tefeciler olarak tanımlıyorum.

Yasal diyorum çünkü bu kişiler tamamen yasal çerçevede işlemlerini gerçekleştirirler. İkrazatçılardan kredi alabilmek için taşınmaz mallarınız bulunması gerekir. Yani tapusu sizin adınıza kayıtlı, arsa, tarla, ev, villa, daire, araba gibi mallardan bahsediyorum.

İkrazatçılardan kredi sağlamak için bu mallarınıza ipotek koydurmalısınız. Aksi taktirde ikrazatçılar size kredi ve borç para sağlamayacaktır. Taşınmaz mallara şerh koyarak yapılacak olan tüm işlemler karşılığında borç para ve kredi temin edebilirsiniz.

Acil Para Bulmak İçin Diğer Yöntemler Nelerdir?

Kredi bulamayan bir çok insan faktoring şirketleri bankalar vs. derken çok fazla kapıyı aşındırıyorlar fakat hepsi olumsuz sonuçlanınca bir çıkmaza giriyorlar fakat eğer senetle borç para veren faktoring şirketleri derdinize deva olmadıysa, hemen umudunuzu kesmeyin sizlere farklı para bulma yöntemlerinden de bahsedeceğim.

Bu yöntemleri anlatmadan önce çok kullanılan bir yöntemden bahsedeceğim galeriler, evet yanlış duymadınız araç satan galeriler! Bu nasıl mı oluyor galeriler bazı komisyonlar koyarak sizlerin adına çeşitli yöntemler kullanarak kredi çekebiliyorlar tabi bu son çareniz olsun çünkü oldukça yüksek bir faiz ödeyeceğiniz aşikar… Şimdi dilerseniz hem yasal hemde pratik acil borç para bulma yolarına geçelim tablomuzu inceleyelim.

Acil Kredi ve Para Lazım Diyenlere Çeşitli Alternatifler
Aracı Danışmanlık Şirketlerinin Sunduğu Krediler (Kredinizi biz Çekelim Taksitleri Siz Ödeyin – Komisyon Kredisi)
Senetle Elektronik Eşya Satan AVM ve Online Web Siteleri ( Cep Telefonu, Tablet ve Bilgisayar, Beyaz Eşya.)
Kuyumculardan senetle altın bilezik ve çeyrek alarak satma ( Senetle Altın )
Faktoring Şirketleri Aracılığı İle Çek ve Senetleri Rehin Göstererek Nakit Bulma
Faktoring Şirketlerinden Kıymetli Evrak ( Çek- Senet) Karşılığında Kredi Alma
Tefecilere Başvurarak Yüksek Faizle Kredi Kullanma ve Borç Para Bulma
İkrazatçılar ile anlaşarak Gayrimenkuk ve Taşınmaz Karşılığında Para Alma (İpotek , Rehin )

Acil paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen ve banka kredisi alamayan kişilerin deneyebileceği bazı şeyleri listeledik. Ancak, bu yöntemlerden meşru birini seçmek daha iyidir. Bize göre borç ve nakit bulmak için banka ve faktoring şirketleri dışında yer kullanmamalısınız.

Faktoring Şirketlerinden Senetle Kredi Almanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Faktoring firmalarından senetle kredi almanın avantaj ve dezavantajları elbette bulunmaktadır. Öncelikle iyi yönlerinden yani avantajlarından bahsedelim. Birincisi hiç bir yerden kredi alamazken bu güzel firmalar sizin acil nakit ihtiyacınızı karşılıyor. Hemen hemen her ilde yasal bir faktoring şirketi bulunuyor. Tefecilerle uğraşmıyorsunuz herşey yasal ortamda gerçekleşiyor. Çek ve senetlerinizin faktoring şirketi tarafından onaylanması durumunda paranızı hemen alabiliyorsunuz. Taşınmaz bir gayrimenkul veya adınıza kayıtlı bir araç ipoteği ile işlemleriniz kolaylaşabilir.

Birde dezavantajlarından ve kötü yönlerinden bahsedelim, bir parça fazla komisyon ve faiz ödüyorsunuz eğer bir bankadan kredi alabilmiş olsaydınız. Çok daha düşük bir faiz oranı ile geri ödeme yapabilecektiniz. Fatura ve çeklerinizin mutlak suretle yasal ve faturalı olması gerekmektedir. Bu sizi biraz yorabilir faktoring şirketleri gayri resmi işlem gerçekleştirmez. Her ne kadar yasal bir süreç olsa da bazı durumlarda krediniz onaylanmayabilir.

Faktoring Firmalarından Senetle Kredi Alacağım, Bu Firmalar Güvenli Mi?

Faktoring şirketlerinden senet ve çek karşılığı kredi ve borç para almak oldukça güvenlidir. Tabi bunun yol ve yöntemlerini yukarıda sizler için açıkladık. Birincisi BDDK onaylı olacak, ikincisi ise sizin kredi notunuzda ve sicilinizde herhangi protesto olmuş bir senet ve ödenmemiş bir çek bilgisi olmayacak. Bu şartları sağlıyorsanız faktoring firmalarından güvenli bir şekilde kredi kullanabilirsiniz.

Faktoring firmalarının güvenli olup olmadıklarını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu web sitesindeki ve sizlere vermiş olduğumuz onaylı firmalara bakarak da karar verebilirsiniz.

Bir faktoring şirketinin size kredi vermesi sizin sicil durumunuz geri ödeme vadeniz ve sunacağınız faturalı gelirinizi beyan eden çekleriniz ve değerli evraklarınızla doğru orantılıdır. Sonuç olarak bir faktoring şirketinden faturalı çek ve senetleriniz rehin gösterilerek kredi kullanmak oldukça güvenli bir işlemdir.

Sicili Bozuk Olana N Kolay Kredi Kampanyası

Aktifbank’ın bir kampanyası olan N Kolay Kredi kampanyası banka ve faktoring şirketleri dışında kullanabileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz bir para bulma şeklidir diyebiliriz. Çünkü N kolay kredi kampanyası kötü sicile sahip kişilerin başvuru yaptıkları ve % 95 oranında onay çıkan kredidir. Kredi kayıt bürosunda kötü bir sicile sahip olsanız dahi, Aktifbank N kolay kredisi kredi notunuza göre bir faiz oranı belirleyerek size biraz yüksek bir ödeme ile de olsa kredi onayı vermektedir.

Kampanyaya katılmak ve başvuru yapmak için bankanın resmi internet sayfası olan https://www.nkolaykredi.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
N kolay resmi internet sayfası bknz

Hemen sizlere örnek bir hesaplama tablosu sunmak istiyorum.

Kredi Tutarı Hesaba Yatacak Tutar Toplam Ödeyeceğiniz Tutar Gecikme Faiz Oranı Yıllık Efektif Faiz Oranı Akdi Faiz Oranı (Aylık) Taksit Sayısı
40.000 TL 39.790,00 TL 58.831,62 TL % 3.627 % 49.32 % 2.79 24

Gördüğünüz gibi 24.04.2021 tarihinde bankaların güncel faiz oranları 1,55 civarında iken size verilen faiz oranı % 2,79 dur. Yani bu faiz oranı oldukça yüksektir. Fakat acil ihtiyaçlarda biraz fazla para ödeyerek bu krediyi değerlendirebilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git